Proste techniki łapania błędów w komponentach z użyciem componentDidCatch.
Pisanie kodu w Reactcie jest łatwe i przyjemne. Jednak żadna biblioteka nie jest w stanie zagwarantować nam, że nigdy nic się nie wysypie. Twórcy Reacta wiedzą o tym doskonale więc przygotowali bardzo fajne mechanizmy ułatwiające łapanie i obsługę błędów w komponentach.
Bugi lub błędy (jak kto woli) to nierozłączny element pracy z kodem. Każdy programista popełnia błędy i niech pierwszy rzuci kamieniem ten co nie miał gdzieś nulla czy undefined. Takich błędów nie należy się wstydzić dopóki dopóty nie wychodzą one poza środowisko lokalne i uderzają w prawdziwych użytkowników. W sytuacji gdy w naszej aplikacji mamy kilka komponentów zagnieżdżonych w sobie i jeden z nich rzuca błędem to nagle cała aplikacja może stać nie użyteczna. Na całe szczęście można uniknąć takich przykrych sytuacji.
W poniższym nagraniu pokazuję proste techniki obsługi błędów w Reactcie. Techniki te powinno się stosować wyłącznie do obsługi błędów samych komponentów (np. Błędy w montowaniu).
Wszelkie błędy w funkcjach zewnętrznych, bądź zdarzeniach wywołanych przez użytkowników powinny zostać obsłużone z użyciem wbudowanych w JS mechanizmów: try/catch lub reject dla Promise.