post

Checklista - 8 rzeczy na produkcji

Jeżeli wrzucasz swój kod na produkcje to musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. No chyba, że lubisz mieć problemy...

W życiu każdego developera w końcu przychodzi moment, w którym kod musi zostać wypchnięty na produkcje. Pisząc "produkcja" mam oczywiście na myśli serwer produkcyjny, z którego korzystać będą nasi prawdziwi klienci. Rzadko się zdarza, że praca developera kończy się w tym miejscu. Tworzenie oprogramowania to zwykle cały proces. Klient po jakimś czasie wymaga zmian, naprawy bugów (błędów) lub wdrożenia nowych i jeszcze lepszych funkcjonalności.

Gdy pracujemy sobie na swoim deweloperskim serwerze wszystko zawsze jest dobrze. Jak utracimy jakieś dane lub coś sknocimy to zwykle nie ma z tego żadnych konsekwencji. Inaczej rzecz się ma na serwerze produkcyjnym. Tam wyciek danych lub błąd przy składaniu zamówienia w sklepie może wygenerować potężne straty finansowe. Przypadkowe wykonanie komendy

rm -rf /
na serwerze może bezpowrotnie pozbawić nas danych wprowadzonych przez naszych klientów. Błędna konfiguracja serwera może powodować długi czas odpowiedzi na żądania klientów.

Na szczęście tych wszystkich problemów można łatwo uniknąć. Z mojego najnowszego materiału dowiesz się o czym warto pamiętać. Wspomniałem m.in o backupie, logach, monitoringu, wysyłce emaili, wydajności i paru innych rzeczach na które warto zwrócić uwagę.

Zapomniałem chyba tylko o tym, że co do zasady nie deployuje się w piątek po południu oraz po wrzuceniu kodu na produkcję warto zrobić celebracje z zespołem 😁

Copyright © 2018 - 2024 FULLSTAK Sp. z o.o.