Checklista - 8 rzeczy na produkcji

W życiu każdego developera w końcu przychodzi moment, w którym kod musi zostać wypchnięty na produkcje. Pisząc "produkcja" mam oczywiście na myśli serwer produkcyjny, z którego korzystać będą nasi prawdziwi klienci. Rzadko się zdarza, że praca developera kończy się w tym miejscu. Tworzenie oprogramowania to zwykle cały proces. Klient po jakimś czasie wymaga zmian, naprawy bugów (błędów) lub wdrożenia nowych i jeszcze lepszych funkcjonalności.

Gdy pracujemy sobie na swoim deweloperskim serwerze wszystko zawsze jest dobrze. Jak utracimy jakieś dane lub coś sknocimy to zwykle nie ma z tego żadnych konsekwencji. Inaczej rzecz się ma na serwerze produkcyjnym. Tam wyciek danych lub błąd przy składaniu zamówienia w sklepie może wygenerować potężne straty finansowe. Przypadkowe wykonanie komendy rm -rf / na serwerze może bezpowrotnie pozbawić nas danych wprowadzonych przez naszych klientów. Błędna konfiguracja serwera może powodować długi czas odpowiedzi na żądania klientów.

Na szczęście tych wszystkich problemów można łatwo uniknąć. Z mojego najnowszego materiału dowiesz się o czym warto pamiętać. Wspomniałem m.in o backupie, logach, monitoringu, wysyłce emaili, wydajności i paru innych rzeczach na które warto zwrócić uwagę.

Zapomniałem chyba tylko o tym, że co do zasady nie deployuje się w piątek po południu oraz po wrzuceniu kodu na produkcję warto zrobić celebracje z zespołem 😁

Zapisz się na Newsletter!✅ Zero spamu
✅ Tylko dobre materiały (React, JS, Web UX/UI)
✅ Rezygnacja w każdej chwili


Dołącz do 1130 szczęśliwych subskrybentów.

Sprawdź informacje o polityce prywatności i RODO tutaj.